„Kaip tinkamai pasiruošti valstybiniam brandos egzaminui? Nuo ko pradėti? Ar su mano žiniomis pasiruošti išvis yra įmanoma?“  ̶   turbūt kiekvienas abiturientas tokius ar panašius klausimus užduoda sau gana dažnai, todėl manome, kad būtų naudinga pamėginti trumpai į juos atsakyti.

 

Patarimai 11 klasės mokiniams

Nuo ko reikėtų pradėti ruoštis egzaminui? Atsakymas į šį klausimą priklauso nuo to, kiek laiko iki egzamino dar yra likę. Jei sugalvojote pradėti ruoštis dar 11-oje klasėje, Jūsų laukia ne itin sunkus, bet labai kruopštus darbas. Visų pirma, reikėtų pradėti nuo visų dalykų, kurių egzaminus ketinate laikyti, žinių lygio nusistatymo. Vadinasi, jūsų tikslas yra suskirstyti visus dalykus į tris grupes:
1) dalykai, kuriuos suprantate puikiai;
2) dalykai, kuriuos mokantis dar reikėtų pasistengti;
3) dalykai, kuriuos mokantis jums būtinai reikia pagalbos.
Suprantama, kad daugiausia dėmesio nedelsiant reikės skirti trečiajai grupei priskirtiems dalykams, nes užtruksite nemažai laiko, kol išsiugdysite tokių dalykų supratimą, gerus uždavinių sprendimo ar tekstų kūrimo įgūdžius bei gebėjimą nuosekliai mąstyti. Antrajai grupei priskirti dalykai nekels tiek daug problemų todėl, kad juos suprantate bent jau iš dalies, tad gilinti ir kartoti jų žinias galėsite šiek tiek vėliau. Labai aktualus patarimas: vienu metu niekada nepradėkite mokytis daugiau nei dviejų dalykų, nes geri korepetitoriai Jums užduos tikrai daug tiek klasės, tiek ir namų darbų, todėl mokydamiesi papildomai daugiau nei du dalykus, galite paprasčiausiai neįsisavinti visos medžiagos, kuri reikalinga norint puikiai išlaikyti valstybinį brandos egzaminą. Taigi patartume dalykus, kuriuos priskyrėte antrajai grupei, papildomai mokytis tik 12-oje klasėje. Galiausiai – pati pirmoji grupė. Į ją patenkančius dalykus išmanote gerai ar labai gerai, taigi didelių mokslo spragų neturite ir pats geriausias laikas imtis šių dalykų būtų iki egzamino likus 100-ui dienų.

Patarimai 12 klasės mokiniams

Jei mokydamiesi 12-oje klasėje nusprendėte egzaminui ruoštis patys, jūsų laukia išties nelengvas kelias. Taip yra todėl, kad, norint puikiai išlaikyti tris ir daugiau egzaminų (t. y. siekiant, kad egzamino įvertinimas būtų didesnis nei 90 proc.) ir pasiruošti egzaminui iki jo likus maždaug aštuoniems mėnesiams, teks per gana trumpą laiką apdoroti ir įsisavinti tikrai didelius informacijos kiekius, kad ir kokio dalyko mokytumėtės, tad nusiteikite paaukoti nemažą dalį savo laisvalaikio. Prieš pradėdami ruoštis egzaminui, taip pat kaip ir vienuoliktokai, iš pradžių gerai įsivertinkite savo įgytas dalykų žinias ir suskirstykite dalykus į tokias pačias tris grupes. Skirtingai nuo vienuoliktokų, vienu metu turėsite mokytis kelis antrosios ir trečiosios grupės dalykus, bet nenusiminkite – tai daryti ir puikiai išlaikyti egzaminą tikrai yra įmanoma, svarbu visus mokslo metus kryptingai judėti savo užsibrėžto tikslo link. Jums padėti gali geras korepetitorius, kuris atrinks geriausią mokymosi medžiagą, padės pastebėti klaidas ir jų nekartoti egzamine. Iki egzamino likus dviem mėnesiams, arba 60-iai dienų, jums būtinai reikės pradėti kartotis pirmajai grupei priskirtus dalykus. Tuo metu dalykams, kuriuos priskyrėte antrajai ir trečiajai grupei, skirkite kiek mažiau dėmesio. Tačiau jokiu būdu negalima jų daugiau nebesimokyti, nes šių dalykų iki galo dar nesate įsisavinę, tad nebesimokydami galite greitai prarasti gebėjimą spręsti dalyko uždavinius, kurti tekstus, trumpai ir aiškiai atsakyti į egzamine pateikiamus teorinius klausimus.

Draugiškas patarimas

Prieš pradėdami ruoštis egzaminui pas korepetitorių, būtinai įsitikinkite, kad jo kompetencija ir turimų žinių lygis yra tikrai aukšti. Galime Jus užtikrinti, kad svarbu yra ne korepetitoriaus turimų aukštojo mokslo diplomų skaičius, o tai, kiek laiko jis skiria kiekvienam mokiniui bei kiek mokinių moko vienu metu. Dažnam korepetitoriui ar studentui mokinių ruošimas egzaminams yra tik papildomas uždarbis, kuriam neretai skiriama tikrai nepakankamai laiko ir jėgų, taigi pasidomėkite, ar Jūsų pasirinktam korepetitoriui darbas su mokiniais yra pagrindinis.